jak wybrać licznik cząstek

Jak wybrać licznik cząstek?

Jak wybrać licznik cząstek?

Na pytanie jak wybrać licznik cząstek trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. W wielu branżach istotne jest przestrzeganie formalnych procedur. Dlatego najważniejszą kwestią jest wybór licznika cząstek, który będzie spełniał wszelkie normy mające zastosowanie w pomieszczeniach czystych, w tym normy ISO 14644-1 i ISO 14644-2. Liczniki cząstek firmy PMS (Particle Measuring Systems) produkowane są z myślą o spełnieniu najbardziej restrykcyjnych  norm.

 

Podział liczników cząstek

Rys. 1 Podział liczników cząstek

 

 

 

Wprowadzenie

W kontrolowanych środowiskach, takich jak pomieszczenia czyste, utrzymanie pożądanego poziomu czystości powietrza ma kluczowe znaczenie. Zdolność do skutecznego monitorowania cząstek unoszących się w powietrzu jest decydującym elementem w przestrzeganiu procedur. Normy ISO 14644-1 i ISO 14644-2 zapewniają kompleksowe wytyczne dotyczące odpowiednio klasyfikacji pomieszczeń czystych i monitorowania cząstek. Wybór odpowiedniego licznika cząstek zgodnego z tymi normami ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia dokładnych i wiarygodnych pomiarów czystości. W tym artykule przeanalizujemy kryteria i rozważania dotyczące wyboru najlepszego rozwiązania w zakresie liczników cząstek stałych unoszących się w powietrzu.

Zrozumienie norm ISO 14644-1 i ISO 14644-2

ISO 14644-1: Norma ta określa klasyfikację czystości powietrza w pomieszczeniach czystych i środowiskach kontrolowanych. Określa klasy czystości (od ISO Class 1 do ISO Class 9), przy czym ISO Class 1 jest najbardziej rygorystyczna pod względem limitów cząstek.

  • ISO 1-3 to klasy pomieszczeń czystych typowe dla branży produkcji wysokich technologii,
  • ISO 4-6 to klasy stosowane m.in. w przemyśle farmaceutycznym, medycznym czy spożywczym,
  • ISO 7-9 znajdują zastosowanie w mniej kontrolowanych środowiskach takich jak laboratoria badawcze.

ISO 14644-2: Koncentruje się na monitorowaniu i testowaniu w celu wykazania ciągłej zgodności z ISO 14644-1. Zawiera wytyczne dotyczące wyboru i stosowania liczników cząstek w tym celu. Zawiera informację o ustawieniach progów alarmów i działań.

 

Kryteria wyboru, czyli w jak wybrać licznik cząstek

Przy wyborze licznika cząstek zgodnie z normami ISO 14644-1 i ISO 14644-2 należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

Wymagana klasa czystości:

W pierwszej kolejności należy dokonać klasyfikacji i kwalifikacji pomieszczenia czystego do określonej klasy czystości ISO. W zależności od klasy czystości wymogi dotyczące minimalnego stężenia cząstek stałych są inne. Wybrany licznik cząstek powinien precyzyjne zliczać cząstki w zależności od klasy.

Zakres wielkości cząstek:

Liczniki cząstek są projektowane do detekcji cząstek w określonych zakresach wielkości. Należy upewnić się, że wybrany model obejmuje rozmiary cząstek, które są kluczowe w kontekście Twojego procesu produkcyjnego. Tego typu aspekty techniczne porusza norma ISO 14644-1.

Chcesz się dowiedzieć jak licznik cząstek zlicza cząstki? Zobacz artykuł Czemu twój licznik cząstek nie liczy cząstek?

Kalibracja i dokładność:

Liczniki cząstek powinny być regularnie kalibrowane i konserwowane w celu utrzymania dokładności pomiarów zgodnie z normą ISO 21501. Należy zadbać o sprawdzenie procedury kalibracji i częstotliwość zalecaną przez producenta. W końcu to od wartości pomiarowych zliczonych zależy jakość produktu i bezpieczeństwo pracowników.

Lokalizacje pobierania próbek:

Należy rozważyć lokalizację i liczbę punktów próbkowania w pomieszczeniu czystym. Niektóre liczniki cząstek mogą pomieścić wiele punktów próbkowania jednocześnie, upraszczając monitorowanie w większych przestrzeniach. Najlepiej proces monitorowania ciągłego pomieszczenia czystego opisuje norma ISO 14644-2. Wskazuje ona na minimalną liczbę lokalizacji w zależności od klasy i powierzchni pomieszczania. Wyjaśnia istotę trendowania danych czy wybór poziomów alarmowych i działań. sprawdź

Sprawdź jak wybrać lokalizację  punktów próbkowania w systemach monitorowania cząstek zgodnie z normą ISO 14644-2

Rejestrowanie i raportowanie danych:

Licznik cząstek powinien umożliwiać rejestrowanie danych i funkcje raportowania. Jest to niezbędne do prowadzenia dokumentacji i wykazania zgodności z normą ISO 14644-2. W normie  zostały opisane w sposób bardzo szczegółowy zostały podane konkretne informacje, jakie powinna zawierać kompletna dokumentacja z raportem danych.

Przepływ próbkowania:

Natężenie przepływu próbkowania może mieć wpływ na skuteczność zbierania cząstek. Najczęściej spotykanym natężeniem jest 1.0 CFM (28.3 l/min). Ważne aby upewnić się, aby natężenie powietrza nie było zbyt duże, ponieważ takie podejście może prowadzić do zbyt niskich wartości zliczeń. W normach 14644-21 ułatwiają zrozumienia procesu próbkowania i wyszczególniają potencjalne zagrożenia. Norma ISO 14644-21 opisuje właściwe techniki pobierania próbek cząstek stałych z powietrza.

Warunki środowiskowe:

Należy wziąć pod uwagę warunki środowiskowe w pomieszczeniu czystym, w tym temperaturę i wilgotność. Należy wybrać licznik cząstek, który może skutecznie działać w tych warunkach. Ważne jest aby urządzenie nie wprowadzało dodatkowych zanieczyszczeń powietrza poprzez swój sposób działania.

Interfejs użytkownika i oprogramowanie:

Łatwość i prostota obsługi ma kluczowe znaczenie. Przyjazny dla użytkownika interfejs i oprogramowanie do monitoringu ciągłego mogą usprawnić proces monitorowania i analizy danych.

Zgodność z normami ISO:

Należy sprawdzić, czy licznik cząstek jest zgodny z normą ISO 14644-2 i innymi odpowiednimi normami. Gwarantuje to, że urządzenie jest odpowiednie pod kątem zgodności z przepisami. Upewnij się, że licznik cząstek jest zgodny z wymaganiami opisanymi w ISO 14644-2 dotyczącymi metod pomiaru i raportowania.

Ograniczenia budżetowe:

Na koniec należy rozważyć ograniczenia budżetowe. Liczniki cząstek różnią się ceną i ważne jest, aby zrównoważyć wydajność z opłacalnością przy zachowaniu wymaganych prawnie procedur.

 

Podsumowanie

Wybór najlepszego licznika cząstek zgodnego z normami ISO 14644-1 i ISO 14644-2 ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wymaganego poziomu czystości powietrza w pomieszczeniach czystych i środowiskach kontrolowanych. Dokładna ocena czynników, takich jak wymagania dotyczące klasy czystości, zakres wielkości cząstek, kalibracja, rejestracja danych i warunki środowiskowe, pozwala podjąć świadomą decyzję. Inwestycja w wysokiej jakości licznik cząstek nie tylko zapewnia zgodność z normami ISO 14644, ISO 21501, EU GMP ale także przyczynia się do ogólnej skuteczności i niezawodności monitorowania pomieszczeń czystych w utrzymaniu czystości i integralności kontrolowanych środowisk liczy się precyzja. A także ułatwia i usprawnia procesy zliczania cząstek.

 

Napisz do nas lub sprawdź nasze usługi a my doradzimy w tym jak wybrać licznik cząstek.

Więcej szczegółowych informacji o normach ISO 14644 znajdziesz na naszych stronach Aktualności.

Twoje zapytanie

0
image/svg+xml

Brak produktów.